Evropské miliony pomohly přemostit Labe i obnovit historické stavby

  7:50,  aktualizováno  8:57
Přes šest tisíc projektů ze všech možných oblastí podpořila v Ústeckém kraji za patnáct let Evropská unie. Na sever Čech do roku 2018 přitekly v různých rozvojových programech desítky miliard korun.

Suma téměř půl miliardy korun pomohla obnovit čtyři vojenské historické objekty v centru Terezína. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

Co dnes považujeme za samozřejmou součást našeho života, by možná bez stovek milionů korun z evropských fondů ani nevzniklo nebo zůstalo jen na papíře.

Doprava

Jen v Ústí nad Labem za poslední roky do veřejné dopravy přišlo a ještě do příštího roku přijde kolem 332 milionů korun na nákup moderních trolejbusů či rekonstrukci trolejbusové sítě a modernizaci autobusových zastávek.

Každý den pak v kraji jezdí řidiči po desítkách kilometrů opravených silnic, cestující po železnici zase v nových bezbariérových vlacích.

Jednou z nejviditelnějších akcí, na kterých se „spolupodílely evropské peníze“, je deset let starý most generála Chábery přes řeku Labe mezi Lovosicemi a Litoměřicemi.

Spojuje oba břehy, ulehčuje dopravě v Litoměřicích, ale hlavně coby hráz chrání před povodní obce na levém břehu Labe.

Školství

Tisíce školáků a studentů využívají možnosti učit se cizí jazyky při zahraničních pobytech, odborné předměty v nových studovnách a moderně vybavených učebnách. Za evropské peníze se vzdělávají učitelé a pomáhají se rozvíjet i mateřské školy.

Z ROP Severozápad putovalo například v uplynulých letech téměř 112 milionů na rekonstrukci a dostavbu areálu střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Ústí nebo 95 milionů na výstavbu nových učeben a zlepšení zázemí teplické konzervatoře.

Památky

Stovky milionů korun oživily i stovky chátrajících památek v kraji. Od polozapomenutých božích muk v polích po nepřehlédnutelné dominanty kraje.

Skoro neuvěřitelná suma téměř půl miliardy korun pomohla obnovit čtyři vojenské historické objekty v centru Terezína. Kavalír II s novým dělostřeleckým muzeem, Retranchement 5, kde vzniklo Centrum obnovy a využití vojenských pevnostních systémů, dělostřelecká kasárna a také jízdárnu. Ta se po rekonstrukci vrátila zčásti k původnímu účelu.

V Oseku 105 milionů korun pomůže ještě letos obnovit i zdejší klášter, který má mimo jiné sloužit i jako evropské centrum kultury a vzdělanosti.

Města

Vedle desítek zateplených domů, nových varovných systémů před povodněmi či v současnosti oblíbenými popelnicemi na bioodpad se ve městech a obcích podařilo za desítky a stovky milionů korun vylepšit centra a náměstí.

Mezi nejpovedenější investice se zařadila obnova Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Po rekonstrukci za téměř 147 milionů korun – přičemž dotaze z EU byla více než 121 milionů – získal břeh řeky Ohře zcela novou originální podobu.

Sport

Evropské peníze pomohly v kraji vystavět a zrekonstruovat desítky sportovních zařízení a sportovišť.

Vzniklo například centrum sportu a volného času se zimním stadionem v Chomutově, na který Unie přispěla téměř 215 miliony korun, či Kalich Arena v Litoměřicích s dotací 208 milionů.

Zdravotnictví

Miliony korun z Evropy zlepšily v posledních patnácti letech i vybavenost nemocnic a dalších zdravotnických zařízení.

Ústecká Masarykova nemocnice pro svých 19 oddělení získala nedávno zdravotnickou techniku za téměř 100 milionů korun. Moderní přístroje z 85 procent hradila EU.

Za více než 37 milionů zmodernizovala operační sály před čtyřmi lety nemocnice v Litoměřicích.

Turismus

Jednou z nejoblíbenějších staveb, která propojila Ústecký kraj i se sousedním Německem, je 96 kilometrů dlouhá Labská stezka. Její stavba začala v roce 2010 a definitivně hotovo má být příští rok.

Poslední etapa za 83 milionů se právě staví i s přispěním 36 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu. Více než 211 milionů korun z evropských dotací putovalo i na výstavbu Chrámu chmele a piva v Žatci.

Z evropských peněz po celém kraji postupně vyrůstají informační centra, naučné stezky či se vylepšují muzea, která mají pomoci kraji zvýšit turistický potenciál.

Dotace z Bruselu však v minulých letech pomáhaly i zaměstnavatelům při zajišťování nových pracovních míst či vědcům. Podpořily také domovy pro seniory či hasičské sbory. Města z těchto peněz platí asistenty prevence kriminality.

Ministerstvo životního prostředí do krajů posílá miliony na kotlíkové dotace či dešťovku. Vzniklo mnoho dobrého, přesto má spousta projektů i pachuť zbytečně nehospodárně utracených peněz.