Střecha jihlavského kostela se bortí, církev opravu deset let odkládala

  11:54
Jedna z jihlavských dominant je v neutěšeném stavu. Ve střeše jezuitského kostela svatého Ignáce z Loyoly přibývají díry, krovy se rozpadají. Je v havarijním stavu. Generální rekonstrukce se dlouhá léta odkládá.

Farář Petr Ivan Božik ukazuje místa, kudy do krovu kostela svatého Ignáce zatéká. Na podzim se severní část střechy dokonce propadla. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Dělníci teď opraví aspoň zdevastovanou severní část střechy, jež se loni v listopadu propadla. Farnosti svatého Jakuba, která má kostel v péči, se na opravu této části podařilo získat potřebné dotace.

„Před týdnem jsme stavební firmě předali staveniště. Myslím, že do podzimu by měly být práce za 1,35 milionu korun hotové,“ říká farář Petr Ivan Božik.

Fakt, že krov a krytina kostela svatého Ignáce by potřebovala zásadní rekonstrukce, se ví už od roku 2008. Tehdejším správcem nemovitosti (Královská kanonie premonstrátů na Strahově) bylo při průzkumu zjištěno také napadení dřevokazným hmyzem na 50 procentech krovu.

„V celém krovu je patrná plíseň - a to nejen v místech dlouhodobého zatékání - a poškození destruktivní houbovou hnilobou,“ popisuje farář Božik s tím, že velkou neplechu páchá na památce i holubí trus.

To, že stav krovu kostela je kritický, ukázala rovněž zmíněná havárie z listopadu loňského roku, kdy se propadla část střechy a krovu na severní straně kostela. Hrozilo dokonce poškození vzácných fresek.

Generální oprava by stála přes 12 milionů korun

Za současným stavem je podle Božika především nevhodná oprava střechy z 90. let minulého století. Tehdy byl jako krytina použit bonský šindel, který byl položen bez odvětrávání na plné bednění krovu.

Řešením by byla generální oprava krovu a střechy za více než 12 milionů korun. Projekt nechali premonstráti před jedenácti lety vytvořit, ale plánovanou rekonstrukci začala komplikovat stále ještě nevyřešená vnitrocírkevní situace.

V jejím důsledku musela kanonie premonstrátů kvůli postupu brněnského biskupství ukončit správu kostela a do objektu už dále neinvestovala. Materiální péči o svatostánek pak od druhé poloviny roku 2016 převzala Římskokatolická farnost u kostela svatého Jakuba v Jihlavě, která však má značně omezené finanční prostředky.

„Ty nikdy nedosáhnou potřebné výše v řádu milionů korun. Bylo jasné, že oprava krovu a střechy u Ignáce bude muset být dělána po etapách s využitím dotací,“ poznamenal Božik s tím, že oprava krovu a střechy kostela bude jediná velká věc, do které bude farnost několik let investovat. „Ostatní naše kostely budou muset počkat,“ doplnil.

Pokud budou téct peníze, bude rekonstrukce trvat pět let

Žádosti o dotace a granty nebyly ze začátku úspěšné. Až letos se podařilo na havarijní opravu získat 400 tisíc korun od jihlavského magistrátu, 350 tisíc z Kraje Vysočina a 434 tisíc připutovala z havarijního programu ministerstva kultury. Podíl farnosti na opravě tak je 166 tisíc korun.

„Na další etapy oprav střechy kostela chceme žádat ministerstvo kultury o peníze z Programu záchrany architektonického dědictví. Celková délka rekonstrukce je odhadnuta na čtyři až pět let,“ uvedl Stanislav Rosa, technik stavebních investic Biskupství brněnského.

V Jihlavě momentálně vrcholí generální oprava krovu a pláště střechy jiného kostela - chrámu svatého Jakuba, jehož vlastníkem je Královská kanonie premonstrátů na Strahově. Celková obnova přijde na 30 milionů korun. Dotaci získal vlastník až na čtvrtý pokus. Poskytnutá suma kryje 95 procent všech nákladů, přičemž 85 procent je z programu IROP.